מה זאת משכנתא ובמה היא שונה מהלוואה רגילה

הלוואה רגילה לוקחים כי צריך הרבה כסף עכשיו ואין אותו. את הכסף אפשר להחזיר בתשלומים שפרוסים לאורך חודשים או שנים או שאפשר להחזיר אותו בהסד אחר למשל אחרי שנה.

לדוגמא אפשר לקחת הלוואה של 10000 שקלים ולהחזיר בכל חודש למשך 10 חודשים 1050 שקלים כך שבסך הכל נחזיר 10500 שקלים. עוד אפשרות היא להחזיר אחרי שנה את כל הסכום של 10500.

ההחזר הוא יותר ממה שלקחנו ובמקרה הזה המלווה קיבל 500 שקלים על זה שהוא נתן הלוואה.

בדרך כלל הלוואות נלקחות למטרה מסוימת כמו טיפולים רפואיים, קניית רכב, שיפוצים בבית, קיום אירוע משפחתי, יציאה לחופש, פתיחת עסק ועוד.

הלוואות כאלה אפשר לקבל מבנקים, קרנות השתלמות, חברות כרטיסי אשראי ועוד חברות שמעניקות הלוואות.

משכנתא היא הלוואה מיוחדת לקניית דירה או בית. המשכנתא שונה מהלוואה רגילה כי היא בגודל של מאות אלפי שקלים ומעלה וההחזר יכול להתפרס לעשרות שנים.לפעמים גם 25-30 שנה.

יש כל מיני שיקולים שצריכים לבוא בחשבון כשלוקחים הלוואת משכנתא.

1.כמה כסף התחלתי יש וכמה אנחנו צריכים להשלים. לא כדאי לקנות בית או דירה כשרוב מוחלט של הכסף הוא על משכנתא. במקרים כאלה ההחזרים יהיו מאוד יקרים ועדיף לחכות כדי לצבור.

2.כמה כסף יכולים להחזיר כל חודש. מקובל להחזיר עד 30% מהכסף הנכנס לבנק בכל חודש. יותר מזה עלול לסבך את הלווים בקשיים כספיים.

3.מאיפה כדאי לקחת משכנתא במחיר הטוב ביותר. לא כדאי לשלם יותר על אותו מוצר בדיוק

4.איך תהיה פריסת התשלומים. האם לשים תשלום קבוע בכל חודש (נקרא גם לוח שפיצר) או תשלום משתנה שירד עם השנים (נקרא גם לוח סילוקין)

מאיפה לוקחים משכנתא?

משכנתא לוקחים בדרך כלל מבנקים למשכנתאות שמתמחים בפתרונות מימון לקניית דירה. כדאי לעבור בין כל הבנקים כדי לראות מה הם מציעים ולבקש הצעות מחיר על הריבית על המשכנתא. לא צריך להתבייש להתמקח כי כל הנחה קטנה משמעותה יכולה להיות עשרות אלפי שקלים.

כדאי לחשוב על תמהיל משכנתא מומלץ. יש כל מיני מסלולים שבו אפשר לקחת חלק מהמשכנתא בערבות מדינה ואז הריבית יותר זולה. יתכן שאפשר לגייס את הכסף מכמה מקומות.

מה עוד כדאי לדעת?

מי שנותן את המשכנתא צריך לקבל ערבות על הכסף שלו. לכן בדרך כלל הנכס שעליו לוקחים משכנתא ימושכן לטובת המלווה.

בהרבה מקרים לוקח המשכנתא יצטרך לעשות ביטוח על הנכס למקרה שיהיה לו נזק כמו שריפה או הצפה.

נוסף לזה הוא יצטרך לעשות ביטוח חיים.

ביטוח נוסף שעושים הוא ביטוח משכנתא למקרים בהם תהיה בעיה להחזיר את התשלומים.

כל התשלומים האלה גם מייקרים את מחיר המשכנתא והם גם צריכים להלקח בחשבון.

כדאי תמיד להתייעץ עם יועץ משכנתאות מנוסה שידע לבחור בין הבנקים שנותנים משכנתאות. הוא יבדוק כמה כסף כבר יש לכם, כמה צריך ואיך הכי טוב לקחת את תמהיל המשכנתא כדי

לקבל עליה את המחיר הזול והמשתלם ביותר.

כדאי לנסות לראות הצעות של משכנתא דיגיטלית שבה יש סימולטור שיכול לחשב את התשלומים בצורה מדויקת.